Krzyżowa już po raz 16

Drukuj

krzyzowa male1Spotkanie integracyjne ze szkołą partnerską ZSP Kłodawa i Erich- Kästner- Gymnasium Laatzen/ Niemcy

Już po raz szesnasty uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięli udział w spotkaniu integracyjnym z uczniami z partnerskiej szkoły z Laatzen/Niemcy.
Spotkania odbywają się nieprzerwanie od 2002 roku, a za ich organizacją od samego początku, odpowiada germanistka -Pani Iwona Ćmielewska, występująca także, na prośbę Fundacji „Krzyżowa”, w roli tłumacza.
Program projektu „Krzyżowa” został przygotowany we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” oraz szkołą partnerską z Niemiec.
Krzyżowa, jako miejsce spotkań młodzieży została wybrana nieprzypadkowo. Z miejscem tym związane są losy polskich i niemieckich rodzin. Tu konfrontuje się powikłaną historię relacji polsko-niemieckich na przestrzeni wieków, a w szczególności okresu II wojny światowej.
Program spotkania był wypełniony co do minuty, ale jak co roku pozostają niezapomniane wrażenia :-).
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez pracowników programowych Fundacji „Krzyżowa”, wykonywali w teamach polsko-niemieckich różnorodne zadania w ramach gry terenowej, zwiedzili obóz zagłady KL Gross-Rosen, gdzie pod Ścianą Śmierci zapalili symboliczny znicz.
Dużą atrakcję stanowił całodzienny wyjazd do Wrocławia, połączony ze zwiedzaniem miasta. Wszyscy zostali wyposażeni w aparaty tour guide, co znacząco wpłynęło na odbiór i postrzeganie stolicy Dolnego Śląska.
Spontanicznie zorganizowany przez Panie, Marzenę Trębacką, Grażynę Michałkiewicz, Karolinę Szkudlarek oraz Iwonę Ćmielewską „ wieczorek integracyjny”, przejdzie do historii głównie za sprawą otwartości i wrodzonego dowcipu, wszystkich biorących w nim udział :-)
Talentem wykazali się również inni uczestnicy wyjazdu do Krzyżowej. Brawurowo zatańczony „ Taniec Belgijski” oraz mix taneczny w wykonaniu uczniów z kl. IA LO
(wych. Iwona Ćmielewska), a także występy wokalne Wiktorii Majkowskiej, wspieranej przez kolegów i koleżanki z jej klasy- IIA LO(wych. Karolina Szkudlarek), zostały entuzjastycznie przyjęte przez grupę niemiecką. A standing ovation po występie, świadczy o wysokich umiejętnościach artystycznych wszystkich bez wyjątku. Wsparciem technicznym zajęli się uczniowie z kl.ITE ( wych. Marzena Trębacka) oraz IITI.
Serdeczne podziękowania należą się również Paniom Grażynie Michałkiewicz i Marzenie Trębackiej za ogromne organizacyjne i merytoryczne wsparcie podczas przygotowania i w trakcie trwania Projektu Krzyżowa.
Należy przy okazji nadmienić, że mimo konsekutywnego tłumaczenia, uczestnicy potwierdzili w praktyce swoje umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego i niemieckiego, co z pewnością procentować będzie na egzaminach maturalnych.
Zapisy na uczestnictwo w projekcie Krzyżowa 2019 już we wrześniu!!!

Joomla 2.5 Templates designed by Web Hosting Reviews